rozedma

Rozedmy stopniowo uszkadza pęcherzyków (pęcherzyki) w płucach, dzięki czemu można się coraz bardziej zadyszki. Rozedma płuc jest jednym z kilku znanych jako choroby przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP).

Palenie tytoniu jest najczęstszą przyczyną rozedmy.

pęcherzyki płuc ‘są skupione jak kiście winogron. W rozedma płuc, wewnętrzne ściany pęcherzyków osłabić iw końcu pęknąć – tworząc jedną większą przestrzeń powietrzną zamiast wielu małych. Zmniejsza to powierzchnię płuc, co z kolei, ilość tlenu, która dociera do układu krwionośnego.

Podczas wydechu, że uszkodzone pęcherzyki nie działają prawidłowo i stare powietrze zostaje uwięziony, nie pozostawiając miejsca na świeżym, bogatym w tlen powietrze dostało. Leczenie może spowolnić postęp rozedmy płuc, lecz nie można odwrócić uszkodzenia.

Można mieć rozedmę przez wiele lat bez zauważenia jakichkolwiek objawów. Głównym objawem rozedmą jest duszność, która zazwyczaj zaczyna się stopniowo. Można rozpocząć unikanie działań, które powodował zadyszkę, więc objaw nie stać się problemem, aż zacznie zakłócania codziennych zadań. Rozedma ostatecznie powoduje duszność, nawet gdy jesteś w stanie spoczynku.

Kiedy udać się do lekarza

Skonsultować się z lekarzem, jeśli miałem niewyjaśnione duszność przez kilka miesięcy, zwłaszcza jeśli jest coraz gorzej i to zakłóca codziennych czynności. Nie staraj się go przypisać do deconditioning czy wieku i wagi. jeśli Natychmiast zasięgnąć porady lekarskiej

Co możesz zrobić

Główną przyczyną rozedmy jest długotrwałe narażenie na czynniki drażniące w powietrzu, w tym

Rzadko, rozedmy płuc jest spowodowana wrodzonym niedoborem białka, które chroni elastycznych struktur w płucach. To się nazywa alfa-1-antytrypsyny rozedma.

Czynniki, które zwiększają ryzyko zachorowania na rozedmę m.in.

Ludzie, którzy mają rozedmę płuc są również bardziej narażone na rozwój

Czego można oczekiwać od lekarza

Twoja pierwsza wizyta w celu sprawdzenia rozedma płuc mogą być ze swojej pierwotnej lekarz lub specjalista w dziedzinie chorób płuc (pulmonolog).

Przed wizytą, warto pisać listy, która odpowiada na następujące pytania

Lekarz może poprosić niektóre z następujących pytań

Aby ustalić, czy masz rozedma płuc, lekarz może zalecić różne testy.

Klatki piersiowej RTG może wspomóc diagnozę zaawansowanej rozedmy i wykluczyć inne przyczyny duszności. Ale RTG klatki piersiowej może również pokazać normalne wyniki, jeśli masz rozedmę płuc. Tomografia komputerowa (CT) skanuje łączyć zdjęcia rentgenowskie zrobione z wielu różnych kierunkach, aby tworzyć przekroje narządów wewnętrznych. Lekarz może zalecić, aby mieć tomografię jeśli bierzesz pod uwagę chirurgii płuc.

badania obrazowe

Krew pobrana z tętnicy w ręku może być badane w celu określenia, jak dobrze płuca tlenu do przenoszenia i usuwania dwutlenku węgla z, krwioobiegu.

Te nieinwazyjne testy mierzą ile powietrza płuca może posiadać i jak przepływa powietrze do iz płuc. Mogą one również, w jakim stopniu twoje płuca dostarczają tlen do krwioobiegu. Jednym z najbardziej powszechnych badań wykorzystuje prosty przyrząd zwany spirometru którym dmuchać.

Rozedma nie mogą być leczone, ale zabiegi pomagają zmniejszyć objawy i spowalnia postęp choroby.

W zależności od nasilenia objawów, lekarz może sugerować,

W zależności od nasilenia rozedmy płuc, lekarz może zaproponować jedną lub więcej różnych rodzajów operacji, w tym

Jeśli masz rozedma płuc, można podjąć szereg kroków w celu powstrzymania jej postęp i chronić się przed powikłaniami

badania laboratoryjne

Duszność związana z rozedmą płuc może poważnie ograniczyć zdolność do uczestniczenia w codziennych czynnościach. Wielu ludzi staje się wycofane i depresji. Aby pomóc w radzeniu sobie ze zmianami rozedma dokonał w swoim życiu, może chcesz

Aby zapobiec rozedma płuc, nie palić i unikać wdychania biernego palenia. Nosić maskę, aby chronić płuca, jeśli pracujesz z oparów chemicznych lub pyłów.

Badania czynnościowe płuc

wizyty u lekarza

leki

Terapia

Chirurgia