raka przewodowego in situ (DCIS)

Raka przewodowego in situ (DCIS) jest występowanie nieprawidłowych komórek wewnątrz kanału mleka w piersi.

DCIS jest uważany najwcześniej postać raka piersi. DCIS jest nieinwazyjne, co oznacza, że ​​nie rozprzestrzenił się z przewodu mlecznego do wnikania do innych części piersi.

Kiedy udać się do lekarza

DCIS jest zwykle wykrywany podczas mammografii wykonywanej jako część piersi przesiewowych w kierunku raka lub gdy istnieje inny problem z piersi kobiety. Ze względu na zwiększoną przesiewowych z mammografii, tempo, w którym zdiagnozowano DCIS jest dramatycznie wzrosła w ostatnich latach.

Co możesz zrobić

Podczas DCIS nie zagrażające życiu, to nie wymaga leczenia, aby zapobiec stanu z coraz inwazyjne. Większość kobiet z DCIS są skutecznie leczone operacyjnie piersi oszczędzającym i promieniowania.

Czego można oczekiwać od lekarza

DCIS nie powoduje żadnych oznak lub objawów w większości przypadków. Jednak DCIS mogą czasami powodować objawy przedmiotowe i podmiotowe, takie jak

obrazowania piersi

DCIS jest używane w mammografii i pojawia się w postaci małych klastrów zwapnień, które mają nieregularne kształty i wymiary.

Umówić się z lekarzem, jeśli zauważy się zmianę w piersi, takich jak bryły, powierzchni lub w inny nietypowy pomarszczona skóra, pogrubionym regionu pod skórą lub wyładowania sutek. Skontaktować się z lekarzem, aby to ocenić.

Zapytaj lekarza, kiedy należy rozważyć badania przesiewowe raka piersi i jak często należy powtarzać. Większość grup zalecane rutynowe badania przesiewowe raka piersi zaczynają się w wieku 40 lat. Porozmawiaj z lekarzem o tym, co jest dla Ciebie.

Nie jest jasne, co powoduje DCIS. Formy DCIS gdy występują mutacje genetyczne w DNA komórki przewodów trzustkowych sutka. Mutacje genetyczne powodują, że komórki pojawić nienormalne, ale komórki nie mają jeszcze zdolność do wyrwania przewodu piersi.

Naukowcy nie wiedzą dokładnie, co powoduje nieprawidłowego wzrostu komórek, która prowadzi do DCIS. Jest wielce prawdopodobne, że wiele czynników może odgrywać pewną rolę, w tym genów przekazanych do was od swoich rodziców, środowiska i Twojego stylu życia.

Do czynników, które mogą zwiększać ryzyko wystąpienia DCIS m.in.

Umówić się z lekarzem, jeśli zauważy guzek lub jakiekolwiek inne nietypowe zmiany w piersi.

Jeśli już miał nieprawidłowości piersi oceniany przez jednego lekarza i robią umówić na drugim zdaniem, doprowadzić oryginalnych obrazów diagnostycznych mammografii i biopsji wyniki do nowego terminu. Powinny one obejmować obrazów mammograficznych, ultradźwięki CD i szkiełka z biopsji piersi.

Weź te elementy do swojego nowego powołania, albo zwrócić się do biura, gdzie pierwsza ocena została przeprowadzona wysłać te elementy do drugiej opinii lekarza.

Oto kilka informacji, które pomogą Ci przygotować się na wizytę, i czego oczekiwać od lekarza.

Poniżej przedstawiamy kilka podstawowych pytań, które należy zadać lekarzowi o DCIS

Jeśli dodatkowe pytania przyszło ci do głowy podczas wizyty, nie wahaj się zapytać.

Usuwanie próbki tkanki do badania piersi

Chirurgia

Radioterapia

tamoksyfen

Lekarz może zadać Ci kilka pytań. Będąc gotowi odpowiedzieć może zastrzec sobie czas, aby przejść nad punktami chcesz porozmawiać o pogłębione. Lekarz może poprosić

DCIS jest najczęściej odkryto podczas mammografii wykorzystywany do ekranu na raka piersi. Jeśli podejrzane obszary takie jak jasnymi białymi plamkami (mikrozwapnień), które są w klastrze i mają nieregularne kształty i rozmiary są identyfikowane na mammografii, Twój radiolog najprawdopodobniej zaleci dodatkowe obrazowanie piersi.

Możesz mieć mammografii diagnostycznej, która przyjmuje poglądy w większym powiększeniu pod różnymi kątami, aby przyjrzeć się z mikrozwapnień, aby móc stwierdzić, czy są one powodem do niepokoju i oceny obu piersi.

Jeśli obszar troski wymaga dalszej oceny, kolejnym krokiem może być USG i biopsji piersi.

Aby zebrać tkanki piersi do testowania, można poddać jeden lub więcej rodzajów procedur biopsja piersi

Patolog analizuje tkankę piersi z Twojego biopsji do ustalenia, czy nieprawidłowe komórki są obecne i jak agresywne pojawiają się te nieprawidłowe komórki.

Jeśli mammografia wykazała mikrozwapnień, patolog zbada próbki biopsji dla tych nieprawidłowości.

Leczenie DCIS ma wysokie prawdopodobieństwo sukcesu, w większości przypadków usuwania guza a także aby zapobiec nawrotom.

W większości przypadków, możliwości leczenia obejmują DCIS

W niektórych przypadkach, możliwości leczenia mogą obejmować

Jeśli zdiagnozowano DCIS, jedna z pierwszych decyzji będziesz musiał zrobić to, czy w leczeniu stanu z chirurgii oszczędzającej piersi (lumpektomii) lub usuwania operacji piersi (mastektomii).

Lumpektomii. Lumpektomii jest chirurgiczne usunięcie obszar DCIS i margines zdrowej tkanki, która go otacza.

Procedura pozwala zachować jak najwięcej z piersi, jak to możliwe, w zależności od ilości tkanki usunięte, zazwyczaj eliminuje potrzebę rekonstrukcji piersi.

Lumpektomii następnie radioterapia jest najczęstszym sposobem leczenia DCIS.

Badania wskazują, że kobiety leczone lumpektomii mają nieco wyższe ryzyko nawrotu choroby niż kobiety, które poddały się mastektomii; wskaźniki przeżycia między obiema grupami są bardzo podobne.

Dla starszych kobiet z wieloma schorzeniami, lumpektomii powiększonej terapii tamoksyfenem, lumpektomii samych lub bez leczenia może być opcja.

Usunięcie piersi. Do leczenia DCIS, prosty mastektomii – usuwanie tkanki piersi, skóry, otoczki i brodawki i ewentualnie pod pachami węzłów chłonnych (węzeł wartowniczy biopsji) – jest jedną z opcji.

Rekonstrukcja piersi po mastektomii, jeśli jest to pożądane, może być przeprowadzana, w większości przypadków.

Ponieważ lumpektomii połączeniu z promieniowaniem jest równie skuteczny, prosty mastektomii jest mniej powszechne niż to było kiedyś w leczeniu DCIS.

Większość kobiet z DCIS są kandydatami do lumpektomii. Jednak mastektomii może być zalecane, jeśli

Próbki tkanek pobrane do biopsji pokazać nieprawidłowych komórek na lub w pobliżu krawędzi (margin) z próbki tkanek. Nie może być więcej niż początkowo sądzono DCIS, co oznacza, że ​​lumpektomii może nie być wystarczające, by usunąć wszystkie obszary DCIS. Dodatkowy tkanki, konieczne może być wycięty, co może wymagać usunięcia piersi (mastektomii), gdy obszar zaangażowania DCIS jest większy w stosunku do rozmiaru piersi.

Jeżeli powierzchnia DCIS jest duża w stosunku do rozmiaru piersi lumpektomii również może spowodować niedopuszczalne efekty estetyczne.

Nie jesteś kandydatem do radioterapii. Promieniowanie jest zwykle podawana po lumpektomii.

Nie może być kandydatem jeśli rozpoznano w pierwszym trymestrze ciąży, już otrzymały uprzednie promieniowania do piersi lub raka piersi lub masz warunki, które sprawia, że ​​bardziej wrażliwe na skutki uboczne radioterapii, takie jak toczeń rumieniowaty układowy.

Chirurgia DCIS zwykle nie pociąga za sobą usunięcie węzłów chłonnych z pod ręką, ponieważ jest nieinwazyjna. Szansa znalezienia raka w węzłach chłonnych jest bardzo mała.

Jeśli tkanki uzyskane podczas operacji prowadzi lekarzowi myśleć nieprawidłowe komórki mogą rozprzestrzeniać się poza kanałem piersi lub masz mastektomii, a następnie biopsja węzła wartowniczego lub usunięcie niektórych węzłach chłonnych mogą być wykonywane w ramach operacji.

Radioterapia stosuje wiązkę o wysokiej energii, takich jak promieniowanie rentgenowskie, aby zabić nieprawidłowych komórek. Radioterapia po lumpektomii zmniejsza szansę, że DCIS wróci (powtarzać) lub że będzie on przejść do raka inwazyjnego.

Rodzaj radioterapii nazwie radioterapii jest najczęściej stosowany w leczeniu DCIS.

Promieniowanie jest zazwyczaj stosowana po lumpektomii. Jednak dla niektórych kobiet, promieniowanie może nie być konieczne. Może to obejmować tylko te z małym obszarze DCIS, która jest uważana za niskiej jakości i został całkowicie usunięty podczas operacji.

Lek tamoksyfen blokuje działanie estrogenu – hormonu, który paliw niektórych komórkach raka piersi i stymuluje wzrost guza – aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na inwazyjnego raka piersi.

Tamoksyfen jest skuteczny tylko w przypadku nowotworów, które rosną w odpowiedzi na hormony (receptor hormonu dodatnich nowotworów).

Tamoksyfen nie jest metodą leczenia DCIS sam w sobie, ale może to być traktowane jako dodatkowe (adiuwant) terapii po operacji lub radioterapii, próbując zmniejszyć ryzyko wystąpienia nawrotu DCIS lub inwazyjnego raka piersi u obu piersi w przyszłość.

Jeśli chcesz mieć mastektomii, jest mniej powodów do korzystania tamoksyfenu.

Z mastektomii ryzyko inwazyjnego raka piersi lub nawracającym DCIS w małej ilości pozostałości tkanki piersi, jest bardzo mała. Wszelkie potencjalne korzyści z tamoksyfenem miałby zastosowanie tylko do drugiej piersi.

Omów zalety i wady tamoksyfenu z lekarzem.

Alternatywnych sposobów leczenia leku znaleziono w leczeniu DCIS lub zmniejszenia ryzyka zachorowania na inwazyjnego raka piersi.

Zamiast tego, komplementarnych i alternatywnych metod leczenia lek może pomóc w radzeniu sobie z diagnozą i skutków ubocznych leczenia, takich jak lęk.

Kobiety z DCIS mogą odczuwać niepokój, ponieważ martwić co diagnoza oznacza dla ich zdrowia.

Niepokój mogą sprawić, że trudno ci się skoncentrować i spać w nocy. Może się zdarzyć, ciągle myśleć o swojej diagnozie.

Aby pomóc w radzeniu sobie z lękiem, można spróbować

Diagnoza DCIS może być przytłaczające i przerażająca. Aby lepiej radzić sobie z diagnozą, może być pomocne

Dowiedz się wystarczająco dużo o DCIS do podejmowania decyzji dotyczących opieki. Zadaj pytanie lekarzowi o wynikach diagnozy i patologii. Informacje te można wykorzystać do badań swoich możliwości leczenia.

Spójrz na renomowanych źródeł informacji, takich jak National Cancer Institute, aby dowiedzieć się więcej. To może pomóc Ci poczuć się pewniej podczas dokonywania wyborów dotyczących opieki nad pacjentem.

Uzyskaj pomoc w razie potrzeby. Nie bój się prosić o pomoc, lub zwrócić się do zaufanego przyjaciela, gdy trzeba dzielić swoje uczucia i obawy.

Porozmawiaj z doradcą lub medycznej pracownika socjalnego, jeśli potrzebujesz bardziej obiektywnego słuchacza.

Dołącz do grupy wsparcia – w swojej społeczności lub w internecie – kobiet przeżywa sytuacji podobnej do twojej.

Kontrolować, co można o swoje zdrowie. Dokonywać zdrowych zmian w stylu życia, więc można czuć się najlepiej.

Wybierz zdrowej diety, która skupia się na owoce, warzywa i produkty pełnoziarniste.

Staraj się być aktywny przez 30 minut przez większość dni w tygodniu.

Wyspać każdej nocy tak, że budzisz czuje się wypoczęty. Znaleźć sposoby radzenia sobie ze stresem w swoim życiu.

wizyty u lekarza