gorączka Denga

Gorączka denga to choroba zakaźna przenoszona przez komary, a spowodowane przez jedną z czterech powiązanych wirusy dengi. Choroba ta zwykło się nazywać “break-Bone” gorączka, ponieważ czasami powoduje silne bóle stawów i mięśni, że czuje się jak złamanie kości, stąd nazwa. Eksperci wiedzieć o gorączce denga przez ponad 200 lat.

Gorączka denga występuje głównie w trakcie i tuż po porze deszczowej w tropikalnych i subtropikalnych

Epidemia na Hawajach w 2001 roku jest przypomnieniem, że wielu miejscach w Stanach Zjednoczonych są podatne na epidemii dengi, ponieważ port poszczególnych rodzajów komarów przenoszących wirus dengi.

Na całym świecie około 50 milionów przypadków zakażenia denga występują każdego roku z 22.000 zgonów, głównie u dzieci. Obejmuje 100 do 200 przypadków w Stanach Zjednoczonych, głównie u osób, które niedawno wyjechał za granicę. Wiele więcej przypadków prawdopodobnie nie są zgłaszane, ponieważ niektórzy świadczeniodawcy nie rozpoznają chorobę. W zachodniej półkuli, szacowany ciężar ekonomiczny denga jest około $ 2,1 mld euro rocznie.

Podczas ostatniej części 20 wieku, wielu tropikalnych regionach świata odnotowano wzrost przypadków dengi. Epidemie występowały również częściej iz większą surowością. Oprócz typowych denga, gorączka krwotoczna denga (DHF) oraz zespół wstrząsu denga również wzrosły w wielu częściach świata. Na całym świecie żyje około kilkaset tysięcy przypadków DHF rocznie.