endometrioza: czynnik ryzyka raka jajnika?

Brzmi jak twoja matka wyskoczyła do niewłaściwego wniosku, po usłyszeniu o związku pomiędzy endometriozą i raka jajnika.

Rak jajnika występuje przy wyższych niż oczekiwane stopy u kobiet z endometriozą, ale ogólne ryzyko życia jest niska na początku. Niektóre badania sugerują, że wzrost endometriozy zagrożenia, ale to jest wciąż stosunkowo niski. Chociaż rzadko, inny rodzaj raka – endometrioza związany gruczolakorak – może rozwijać się w późniejszym okresie życia u kobiet, które miały endometriozy.

Endometrioza nie jest powodem, aby mieć histerektomii chyba mieć znaczące objawy, które są obojętne mniej inwazyjnych metod leczenia. Ale endometrioza może być bolesne u kobiet przed menopauzą i powinny być traktowane.

W zależności od nasilenia endometriozy sposoby leczenia mogą obejmować

Jeśli martwisz się o tym, jak endometrioza może wpływać na płodność, to już zupełnie inna sprawa. Endometrioza powoduje problemy z płodnością dla niektórych kobiet.

Normalna poczęcie, ciąża i poród jest możliwy po leczeniu zachowawczym endometriozy. Ale jeśli masz problemy z zajściem w ciążę, może trzeba znaleźć specjalistę płodności, aby zbadać opcje dla zajścia w ciążę.

Z