delirium

Delirium to poważne zaburzenie zdolności umysłowych, które przekłada się mylić myślenia i zredukowanej świadomości otoczenia. Początek delirium jest zazwyczaj szybkie – w ciągu kilku godzin lub kilku dni.

Delirium często można przypisać do jednego lub większej liczby czynników przyczyniających się, takich jak ostra lub przewlekła choroba medycznej, zmiany wagi metabolicznych (takich jak niski sodu), leki, zakażenia, chirurgia lub alkohol albo wycofaniu narkotyków.

Zmniejszona świadomość środowiska

Ponieważ objawy delirium i demencji mogą być podobne, wejście od członka rodziny lub opiekuna może być ważne dla lekarza w celu dokładnego rozpoznania.

Słabe umiejętności myślenia (poznawcze utraty wartości)

Oznaki i objawy delirium rozpoczyna się zazwyczaj w ciągu kilku godzin lub kilku dni. często wahają się one w ciągu dnia, i nie mogą być okresy bez objawów. Objawy bywają gorsze w nocy, kiedy jest ciemno i wszystko wygląda mniej znane. Podstawowe objawy obejmują te poniżej.

zmiany zachowania

Może to powodować

zaburzenia emocjonalne

To może pojawić się jako

Może to obejmować

To może pojawić się jako

Eksperci zidentyfikowali trzy rodzaje delirium

Otępienie i majaczenie może być szczególnie trudne do odróżnienia, a osoba może mieć jedno i drugie. W rzeczywistości, często delirium występuje u osób z otępieniem.

Demencja jest postępujący spadek pamięci i innych zdolności myślenia ze względu na stopniowe dysfunkcji i utratę komórek mózgowych. Najczęstszą przyczyną otępienia jest choroba Alzheimera.

Niektóre różnice między tymi objawami delirium i demencji obejmują

Jeśli krewny, przyjaciel lub ktoś z twojej opieki wykazuje żadnych oznak lub objawów delirium, udać się do lekarza. Twój wkład o objawach tej osoby, a także swoich typowych umiejętności myślenia i życia codziennego, będzie ważna dla właściwej diagnozy i znalezienie przyczyny.

Jeśli zauważysz objawy delirium u osoby w szpitalu lub domu opieki, zgłosić swoje obawy do personelu pielęgniarskiego lub lekarza, a nie przy założeniu, że nie zaobserwowano te problemy. Starsi ludzie odzyskiwanie w szpitalu lub żyjące w długoterminowej zakładu opieki są szczególnie narażone na ryzyko delirium.

Delirium występuje podczas normalnego wysyłania i odbierania sygnałów w mózgu być zaburzona. Ta utrata wartości jest najprawdopodobniej spowodowany przez kombinację czynników, które sprawiają, że mózg wrażliwe i wywołać awarię w aktywności mózgu.

Delirium może być przyczyną jednego lub więcej niż jedną przyczyną, jak na przykład stan zdrowia i toksyczności leków. Czasami nie powód może być zidentyfikowany. Możliwe przyczyny to

Kilka leków, albo kombinacje leków może powodować delirium, w tym niektóre rodzaje

Rodzaje delirium

Delirium i demencję

Kiedy udać się do lekarza

Co możesz zrobić

Czego można oczekiwać od lekarza

Leczenie podtrzymujące

leki

Promowanie dobrych nawyków snu

Promuj spokój i orientację

Zapobiegać komplikujące problemy

W trosce o opiekuna

Każdy stan, który prowadzi do hospitalizacji, zwłaszcza na oddziale intensywnej terapii lub po operacji, zwiększa ryzyko wystąpienia delirium, podobnie jak bycie rezydentem w domu opieki.

Przykłady innych czynników, które zwiększają ryzyko wystąpienia delirium m.in.

Delirium może trwać tylko kilka godzin lub nawet kilka tygodni lub miesięcy. Jeśli problemy wpływające na delirium są adresowane, czas zwrotu jest często krótszy.

Stopień odzysku zależy w pewnym stopniu od stanu zdrowia i psychicznego przed wystąpieniem delirium. Osoby z demencją, na przykład, może wystąpić znaczny ogólny spadek w pamięci i umiejętności myślenia. Ludzie w lepszym zdrowiem są bardziej prawdopodobne, aby w pełni odzyskać.

Ludzie z innych chorób poważnych, przewlekłych lub terminala mogą nie odzyskać poziom umiejętności myślenia i funkcjonowania, które mieli przed wystąpieniem delirium. Delirium w ciężko chorych ludzi jest bardziej prawdopodobne, aby doprowadzić do

Jeśli jesteś krewnym lub głównym opiekunem osoby z delirium, będziesz prawdopodobnie odgrywają rolę w tworzeniu się na spotkanie lub dostarczanie informacji dla służby zdrowia. Oto kilka informacji, które pomogą Ci przygotować się na spotkanie, i czego oczekiwać od lekarza.

Przed mianowaniem zrobić listę

Lekarz może zadać kilka pytań. Bądź gotowy, aby odpowiedzieć na nie, aby zaoszczędzić czas, aby przejść nad tematami, które mają się skupić.

Pytania o osobie może obejmować

Lekarz zdiagnozuje delirium podstawie wywiadu lekarskiego, badania w celu oceny stanu psychicznego i identyfikację możliwych czynników przyczyniających. Badanie może obejmować

Pierwszym celem leczenia delirium jest wyeliminowanie wszelkich przyczynami i wyzwala – na przykład przez zatrzymanie użycie określonego leku lub leczenia infekcji. Leczenie następnie skupia się na stworzeniu jak najlepszych warunków dla uzdrowienia ciała i uspokaja mózg.

Opieka podtrzymująca ma na celu zapobieganie powikłaniom poprzez

Porozmawiaj z lekarzem na temat możliwości uniknięcia lub minimalizacji stosowania leków, które mogą wywołać delirium. mogą być potrzebne pewne leki kontrolować ból, który jest przyczyną delirium.

Inne rodzaje leków może pomóc uspokoić osobę, która zatraca środowisko w sposób, który prowadzi do ciężkiej paranoi strachu lub omamy, a gdy ciężkie pobudzenie lub splątanie występuje. Leki te mogą być potrzebne przy pewnych zachowań

Leki te są zwykle zmniejszone dawki lub przerwać, gdy postanawia delirium.

Jeśli masz krewnego lub opiekuna kogoś zagrożonych lub wychodzenie z delirium, można podjąć kroki w celu poprawy stanu zdrowia danej osoby, zapobieganie nawrotowi i zarządzać obowiązki.

W celu promowania dobrych nawyków snu

Aby pomóc osobie zachować spokój i dobrze zorientowany

Pomaga uniknąć problemów medycznych przez

Zapewnienie stałej opieki dla osoby z delirium może być przerażające i męczące. Dbaj o siebie, też.

Przykłady organizacji, które mogą dostarczyć przydatnych informacji to Narodowe rodzinne opiekunów Association i National Institute on Aging.

Najbardziej udane podejście do zapobiegania delirium jest kierować czynniki ryzyka, które może wywołać epizod. środowiskach szpitalnych stanowią szczególne wyzwanie – częste zmiany pokoju, procedury inwazyjne, głośne dźwięki, słabe oświetlenie i brak naturalnego światła może pogorszyć zamieszanie.

Dowody wskazują, że strategie te – promowanie dobrych nawyków snu, pomagając osobie zachować spokój i dobrze zorientowana i pomaga uniknąć problemów medycznych lub innych powikłań – może zapobiec lub zmniejszyć zagrożenie delirium.

wizyty u lekarza